6 Şubat 2013 Çarşamba

Türkiye'min Gündemle İmtihanı

1. Denizlide bir vatandaş sigarasını yakmak için çakmak aldığında çakmağın içinden bir sinek çıktığını farketti. Normalde lokantalarda çorbanın içinden sinek çıkılmasına alışık olan bu vatandaş çakmağından çıkan sineği görünce ne yaptı?
A.      “Bu bana bir işaret oldu, hemen sigarayı bırakıyorum ve sağlıklı bir hayata merhaba diyorum” dedi.
B.      Sineği sıkıştığı yerden kurtardı, evine aldı, besledi, büyüttü. Onlar artık ayrılmaz bir ikili oldular
C.      Psikolojisi bozulduğu ve artık sigara içemediği gerekçesiyle çakmak firmasına 500 bin TL tazminat istemiyle dava açtı
D.      İnsanlar görsün diye, çakmağı evinin salonundaki vitrine, bardakların ve çanakların arasına koydu.
2. Muğlanın Karaçulha Beldesinde, okul yaptırma yararına düzenlenen deve güreşi şenliklerinde, devenin üzerine çıkıp arenayı turlamak ve halkı selamlamak isteyen Belediye Başkanı, deve ayağa kalkarken  deveden düştü. Peki deveden düşünce Başkan ne yapmış olabilir?
A.      “Bu deve şenliğimize gölge düşüremez” deyip deveyi hemen oracıkta dualar eşliğinde kestirdi. Kurban niyetine tüm ahaliye dağıttırdı.
B.      “Başbakanımız da attan düşmüştü, ben de Başbakanın izindeyim” dedi
C.      Alkışlar eşliğinde deveyi affettiğini söyledi
D.      “Boynu eğriymiş” dedi.
3. Geçen ay bir RO-RO şirketi 3 adet gemiyi filosuna katarak filosunu daha da güçlendirdi. En son teknolojiye sahip, her biri 240 treyler kapasiteli bu 3 modern geminin isimleri neler olabilir?
A.      Bushra-Ceren-Ceydanur
B.      Tatyana-Ruslana-Natasha
C.      Hatche-Paqize-Qezban
D.      Atos-Portos-Aramis
4. Şubat ayında vatandaşın ısınma maliyetini düşürmek için bir takım öneriler ve kampanyalar başlatıldı. Bunlardan en ilginci “evde kazak giyelim, tasarruf edelim” kampanyası idi. Enerji Bakanın önceki günlerdeki benzer açıklamasından yola çıkan bu kampanya kapsamında yılda 2 milyar $ tasarruf edilecebileceği bir toplantı ile kamuoyuna duyuruldu. Peki, evde kazak giymeye özendiren bu kampanyayı kim başlatmış olabilir?
A.      Enerji Hanım
B.      Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
C.      İstanbul Tekstil İhracatçıları Birliği
D.      Fındık Üreticileri Birliği
5. İzmir Gaziemir’de kurşun üretimi yapan bir fabrikanın radyoaktif kirlilik yarattığı ihbarları üzerine olay yerine giden Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), gerçekten de ciddi oranda radyoaktif kirlilik tespit ettiği bu bölgeler için ne yapmış olabilir?
A.      Toprağa kesinlikle karışmaması gereken radyoaktif atığın depolanması için bölgeye radyoaktif atık merkezi yaptırmıştır
B.      Firmaya 12 aylık cirosu kadar ağır para cezayı uygulamış , bölgeyi karantina altına almış ve radyoaktif atığın temizlenmesi işlemlerine başlamıştır
C.      Açığa çıkan radyoaktif kirlilikten koşarak kaçabilmiştir.
D.      Radyoaktif kirliliğin üzerini, toprak atarak, örtmüştür
6. Sürekli resmi siteleri üzerinden birbirleriyle atışan büyük spor klüplerimiz geçtiğimiz gün de bu karşılıklı beyanatlarına ara vermeksizin devam etmişlerdir. Fakat son yıllarda görülmeyen ilginç bir üslup geçen gün sergilenmiş ve çoğu insanın dumura uğrayıp gözlerinin yaşarmasına sebep olmuştur. Bir klüp “ezeli rakibimizi briç sporunda yendik ve şampiyon olduk” diye açıklama yaptıktan birkaç dakika sonra diğer klüp gözleri yaşartan açıklamasında ne demiş olabilir?
A.      Kendilerini tebrik ederiz. Ezeli rekabet, ebedi dostluk
B.      Bizi hakemler sayesinde yendiler.
C.      Bu maçı yendiler ama seneye şampiyon biziz.
D.      Bizim briç takımınız bulunmamaktadır
7. Yapılan bir araştırmaya gore 2003-2012 arasında yabancıların rakı-şiş kebap-dansöz sevgisi devam etmiş ve ülkemizde mülk sahibi olmaya büyük bir hızla devam etmişlerdir. Tapu kayıtlarına gore bu yıllar arasında hangi ilimizde en çok mülk satın alınmış olabilir?
A.      Yozgat
B.      Antalya
C.      Muğla
D.      Siirt
8. Brezilya’da bir adam, karısının kendisi öldürmek istediğini söyleyip, polise başvurdu. Adamın iddiasına göre karısı adamı nasıl öldürmek istemiş olabilir.
A.      8 katlı ve asansörsüz binada sürekli bakkala birşeyler almaya göndererek
B.      Cinsel organına zehir sürüp kendisine sürekli oral seks yaptırtıp adamı zehirleyerek
C.      Annesini evine çağırıp tam 3 senedir göndermeyerek
D.      Adamı eve kapatıp sürekli pembe dizi izleterek
9. Geçtiğimiz günlerde İngiltere bir işaret ile dünya gündemine damgasını vurdu. Adada 100den fazla koyunun üzerinde bir anda aynı şekillerin belirmesi üzerine ülke çapında korku yaratan ve acaba uzaylılar mı geldi diye günlerce sorgulanan ve yüzlerce koyunun üzerinde beliren bu gizemli işaret neydi?
A.      Gülen Surat
B.      Piramit resmi
C.      Bir UFO resmi
D.      Messi’nin yüzü
 
CEVAPLAR: 1.C 2.B 3.C 4.C 5.D 6.D 7.A 8.B 9.A

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder